Belemnity… wymarłe głowonogi sprzed 200 milionów lat…

Belemnity (Belemnitida) – wymarłe morskie głowonogi należące do Decabrachia (dziesięciornice).
Ich nazwa wywodzi się z gr. belemnon co oznacza pocisk, strzała. Od nazwy i kształtu zapewne nazywano je „strzałką piorunową” lub „kamieniem perunowym” i błędnie utożsamiano z minerałami powstałymi poprzez uderzenie pioruna z piasek kwarcowy – fulgurytami (o których także napiszemy).
Według niektórych systemów klasyfikacyjnych belemnity wraz z pokrewnymi rzędami (np. Aulacocerida i Phragmoteuthida) mają status nadrzędu Belemnoidea.

Wiek: Belemnity żyły od późnego triasu (od 237 do 201,3 milionów lat temu) do późnej kredy (od 99,6 do 65,5 mln lat temu) i wymarły w czasie masowego wymierania kredowego.
Belemnity były drapieżnikami; chwytały małe morskie zwierzęta, m.in. ryby, i pożerały je za pomocą podobnych do dzioba szczęk. Świetnie przystosowane do drapieżnictwa, poruszały się szybko i zręcznie, często w składających się z kilkunastu osobników grupach. Uważa się, że były najsprawniejszymi pływakami wśród wszystkich głowonogów. Padały ofiarą wielkich gadów morskich, zwłaszcza ichtiozaurów.
Belemnity przypominały współczesne kałamarnice, ale zamiast obecnych u kalmarów przyssawek, ich dziesięć odnóży było wyposażonych w haczyki.

Belemnity różniły się kształtem, choć generalnie miały one wydłużone, opływowe ciało.
Długość ciała wynosiła od kilku cm do ok. 6 m.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego :-) do działu skamieniałości. Wszystkie są autentyczne, dodajemy certyfikat autentyczności.

© ESA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>