Muszle morskie i ich magia…

Muszle morskie są  darami   morza  i  używamy  ich  jako  reprezentacji  bóstw  morskich.  Długie, spiralne,  symbolizują bogów, okrągłe zaś – boginie. Ślimaki porcelanki od wieków uważane były także za symbol tych drugich.

Wiele spośród morskich czarownic i magów umieszcza muszle na swoich ołtarzach z  tego właśnie powodu i przy nich odprawia w domu czary związane z magią morza.
Kiedy  magiczny  obrzęd  odprawiany  jest nad  brzegiem  morza, można  ułożyć  ochronne  koło  z  muszli  zebranych specjalnie do tego  celu. Muszle  zawiesza  się   i  nosi,  aby  wspomóc  płodność   albo  przyciągnąć do  siebie pieniądze,  ponieważ   one  same były kiedyś środkiem  płatniczym.
Weź  dużą jednoskorupową (z jednego kawałka) muszlę i potrzymaj ją blisko ucha. Usłyszysz, jak szepce w niej  głos  morza.  Pozwól  mu  do  siebie  przemówić.  Może  się  zdarzyć, że  usłyszysz  jakąś  wiadomość  z przeszłości  albo  z  przyszłości;  a może  odgłos  morza  uczuli  i  przygotuje  Twój  umysł  na odebranie  jakiejś psychicznej wiadomości. Z jakichś wyjątkowych muszli, znalezionych przez Ciebie na plaży, możesz wykonać amulet. Muszla  trzymana  w  domu  może  być  przedstawicielem  i  wskaźnikiem morza. Podnieś  muszlę do  ucha; jeżeli  głos  w  jej  wnętrzu  jest  głośny,  to  morze jest  wzburzone,  jeżeli  zaś  jest  cichy  i  miękki,  to  morze  jest spokojne i gładkie. Muszla postawiona przy wejściu do domu gwarantuje, że wejdzie do niego szczęście.
W konchy bardzo dużych muszli jednoskorupowych czarownicy dmą podczas rytuałów nadmorskich, aby odpędzić negatywne wpływy i zaprosić bogów i dobre duchy do bycia obecnymi przy zaklęciach.

Źródło: Scott Cunningham „Moc ziemi”

Ustawienie muszli
Muszle powinno się ustawiać otworkiem do płaszczyzny, na której leżą. Taka muszla jest symbolem domu, prawidłowo ustawiona niesie szczęście domownikom. Podobno odwrócona muszla niesie rozdarcie, kłopoty i konflikty. Jednak nie do końca się z tym zgadzam. Muszle skupiają dobrą energię, sądzono, że obłaskawiały przychylne duchy, odpędzały groźne demony. Ludy Betsimisaraka zamieszkujące wschodnie wybrzeża Madagaskaru szczególną czcią obdarzały połówki perłopławów wierząc, że w nich przeglądają się dobre duchy, widzące przyszłość całego plemienia, a przeglądały się w ich „wnętrzu”.

Muszla płodności
Ze względu na podobieństwo spodniej strony muszelki do cech kobiecej anatomii – łączono ją z macierzyństwem. Noszona z ufnością miała być lekiem na bezpłodność, zapewniać obfitą laktację i szczęśliwy poród. Z czasem wierzono, że przyczynia się do właściwego wyboru męża. Traktowano jak afrodyzjak i często umieszczano w pościeli.
Zabiegi „leczenia” bezpłodności polegały na pocieraniu muszlą Cypraea pantherina brzucha kobiety, wykonując okrężne ruchy wokół pępka, lub nakazując „chorej” nieruchome leżenie z muszelką ułożoną na pępku. Nie wiadomo przy tym dlaczego masażu dokonywano spodnią stroną porcelanki, zaś nieruchomo układano zawsze grzbietem w stronę pępka.

One comment on “Muszle morskie i ich magia…
  1. Uwielbiam tego bloga, czytam go od jakiegoś czasu. Bardzo interesujące się kamieniami jak również ich mocą… Jestem bardzo ciekawa czy na rynku jest możliwość kupienia jakiś książek o takiej tematyce… Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>