Turkus… przepiękny, ochronny kamień uzdrowicieli… kalait zabezpieczający przed wypadkami…

Turkus

CuAl6(PO4)4(OH)8 – 4H2O + Fe – uwodniony zasadowy fosforan miedzi i glinu
Twardość: 5–6 w skali Mohsa
Minerał z gromady fosforanów należący do grupy minerałów rzadkich.

Wygląd: barwa oczywiście turkusowa ;) (wszak ten piękny minerał dał nazwę tej barwie), błękitna, niebieskozielona, jabłkowozielona. Czysta niebieska barwa jest bardzo rzadka. Najczęściej turkus jest poprzecinany żyłkami innych minerałów lub skał w kolorach brązowym, ciemnoszarym lub czarnym.

Nazwa turkus pochodzi od Turcji i oznacza turecki kamień – szlak handlowy z Persji do Europy wiódł niegdyś przez Turcję. Druga nazwa turkusu, obecnie już prawie zupełnie zapomniana to kalait co z greckiego oznacza ładny kamień.

Turkus jest wydobywany od co najmniej 6000 roku p.n.e., najstarsze kopalnie odkryto na Środkowym Wschodzie.

Turkus jest kamieniem od tysiącleci wiązanym z potężnym osobistym działaniem ochronnym. Zabezpiecza przed wypadkami. Chroni podróżnych i majątek.

Usuwa poczucie niechęci do działania i niskiej samooceny. Wspomaga twórczą ekspresję.

Pomaga otworzyć się na przepływ uczuć. Pozwala dostrzec piękno. Wspiera miłość i przyjaźń.

Pobudza siły kreacji i wyobraźni. Był u Indian Pueblo świętością dla wojowników i uzdrowicieli, jako że ma zdolność przyciągania energii leczniczych i rozprowadzania ich po całym organizmie.

Wspiera odporność organizmu. Ułatwia oddychanie.

Pomaga przy jąkaniu i samo wyrażaniu. Polecany dla dzieci mających kłopoty w szkole z samo wyrażaniem i akceptacją przez środowisko. Chroni naszą aurę przed negatywnymi energiami i wibracjami otoczenia.

Przeciwdziała malkontenctwu, grypie, chorobom wątroby i śledziony. Wpływa na błędnik, pomaga w zachowaniu równowagi. Dzięki jego właściwościom organizm lepiej przyswaja sole mineralne i białka.

Kąpiel wzbogacona o dobroczynną energię turkusów dodaje świeżości i uspokaja.

Dawni Egipcjanie powszechnie nosili turkusy w naszyjnikach, pierścieniach, paciorkach oraz wykorzystywano je w rzeźbach skarabeuszy, które czczono jako symbole boga Chepri (boga wschodzącego słońca).

Turkusy w naszym sklepie internetowym – zapraszamy :-)

Uwaga: Może wystąpić pogorszenie barwy turkusu pod wpływem potu skóry, światła, środków czystości, kosmetyków, olejów, środków do czyszczenia srebra a także polerowaniu i lutowaniu.

© ESA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>